Top Sport

Челниците на ПСЖ ќе ја купат Сампдорија

Челниците на францускиот гигант Пари Сен Жермен имаат намера да го купат култниот италијански клуб Сампдорија. Катарскиот инвестициски фонд со кој раководи Насер Ал-Келаифи, сериозно ја разгледува можноста да ја приклучи Сампдорија кон своето фудбалско семејство.

Италијанскиот клуб испадна од елитата, а се наоѓа и во огромни долгови, па ова би било идеално решение да се спаси од банкрот.

Катарците веќе откупија 21 отсто од акциите на португалскиот клуб Брага, а наредната цел им е 50% од акциите на шпанската Малага. Потоа имаат нема да ја преземат и Сампдорија која испадна во Серија Б.

Бројот на нови клубови ќе биде зголемен и со бразилскиот Сантош, а планираат и „сателит“ во белгиската фудбалска лига.

Scroll to Top