Top Sport

Челси го продава Мејсон Маунт?

Фудбалерите на Челси ќе играат во четврт-финалето на Лигата на шампионите откако ја елиминираа Борусија Дортмунд. Сепак, во Премиерлигата се наоѓаат на десеттото место и се далеку од борбата за Европа. Тоа наложува да има и реконструкција во тимот за следната сезона.

Според медиумите на Островот, „сините“ би можеле да го продадат еден од најдобрите поединци, Мејсон Маунт.

Неговиот актуелен договор е до јуни следната година, но преговорите за продолжување на соработката се во прекин.

Засега, Манчестер Јунајтед и Ливерпул се заинтересирани за него, заедно со Јувентус, а потенцијалниот трансфер би бил вреден околу 50 милиони фунти.

Маунт за Челси оваа сезона одигра 32 натпревари во сите натпреварувања со три гола и шест асистенции.

Scroll to Top