Џабе „мајсторијата“ на Пандев – Несторовски со асистенција, Удинезе до победа (видео)

Македонските репрезентативци беа во главна улога во дуелот на двата тима од Серија А кои се под притисок, Џенова и Удинезе, за 3:1 победа на гостите на „Луиџи Ферарис“.

Џенова, под новиот тренер Тијаго Мота, повторно покажа добра игра, како и при 2:1 поразот од Јувентус, но на крајот немаше поени за да останат на 17. место со 8 поени, додека Удинезе, под новиот преоден тренер Лука Готи, се на 12. место со 13 поени.

Горан Пандев, како капитен на Грифоне во 22. минута од мечот го отвори резултатот по прекрасна двојна акција со Кристијан Куаме, покажувајќи дека довербата на неговиот поранешен соиграч од Интер, Мота е оправдана. Ова е втор гол во два меча во кои Мота му дава шанса на ветеранот.

Меѓутоа, радоста на домашните навивачи траеше само 10 минути, откако Родриго де Паул, на асистенција на Илија Несторовски, постигна прекрасен гол за израмнување. Кога се мислеше дека мечот ќе заврши така, во 87. минута, Кен Сема доби топка по лошата интервенција на одбраната на домашниот тим за да освои драгоцени три поени за гостите, и на крајот Кевин Лазања, кој влезе како замена за Несторовски во 95. минута да постигне уште еден гол за „бјанконерите“.