Top Sport

Епскиот камбек на Милан комплетиран со еден од најсмешните автоголови во историјата

Милан успеа да го заддржи темпото со лидерот во Серија А, Наполи, откако имаше неверојатен камбек во второто полувреме за да се врати од 0:2 за 3:2 победа над Хелас Верона и покрај тоа што тимот им е „десеткуван“ со повреди и позитивни случаи на КОВИД-19.

dobivaj vesti na viber

Првото полувреме беше за заборав за „росонерите“ – Џанлука Капрари уште во 7. минута го донесе тимот на Игор Тудор во водство, за во 24. минута, Антонин Барак од пенал да зголеми на 0:2. На тоа се надоврза и повредата на Анте Ребиќ, кој мораше да биде заменет во 36. минута од мечот.

Сепак, „росонерите“ не се предадоа – во 59. минута, Оливие Жиру намали на 1:2, пред во 76. минута, Френк Кеси од пенал да израмни на 2:2. Тука беше и враќањето на 40-годишниот Златан Ибрахимовиќ во игра во 77. минута, за една минута подоцна, дефанзивецот на Верона, Корај Гунтер да си постигне многу смешен автогол за 3:2.

Со трите поени, Милан се искачи на првото место во Серија А со 22 поени, пред Наполи, кои утре ги пречекуваат Торино. Верона се на 12. место со 8 освоени поени.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Link with us
  • trò chơi rikvip tải rikvip về điện thoại rikvip
  • không vào được go88 tải go88
  • tải go88 tại game go88 trí tuệ siêu phẩm
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top