Top Sport

Најбизарниот црвен картон во историјата – Луиз Фелипе го провоцираше пријателот Кореа

Во италијанското дерби помеѓу Лацио и Интер имаше многу интересни, комични, контроверзни моменти, но крајот на мечот беше навистина неверојатен откако Луиз Фелипе доби црвен картон за тоа што му скокна на грбот на својот близок пријател Хоакин Кореа, а судијата Ирати го сфати тоа како провокација.

dobivaj vesti na viber

Кореа, заедно со тренерот Симоне Инзаги, во текот на летниот преоден рок премина во Интер, и по победата во дербито додека одеше разочаран до соблекувалната, Фелипе скокна на него, а тој го оттргна.

Фелипе беше во солзи по картонот, тврдејќи дека сакал да се пошегува со својот близок пријател.

Дефанзивецот на Лацио, Патрик призна дека Луиз Фелипе направил погрешна проценка.
„Тројцата сме добри пријатели и мислам дека двајцата згрешија. Луиз Фелипе требаше да знае дека Туку само што загубил меч и нема да е расположен за шеги. Се чувствувам малку виновен бидејќи јас му кажав да оди и да се обиде да го развесели. Вистинска штета и сега двајцата ќе мораат да ги средат своите односи“, вели Шпанецот.

Scroll to Top