Европска катастрофа за Рома на Мурињо, Тотенхем загуби во Холандија

По фантастичниот старт на сезоната, Рома на Жозе Мурињо како да „подазастана“, откако на гостувањето во Норвешка доживеа тежок 6:1 пораз од Бодо/Глимт во третото коло од Конференциската лига на УЕФА. Со празни раце од гостување се враќа и Тотенхем, откако загубија со 1:0 од холандскиот Витесе.

Ботхајм и Берг донесоа неверојатно 2:0 водство на Бодо/Глимт уште во првите 20 минути, но Рома се врати на гол разлика преку Карлес Перез во 28. минута. Второто полувреме беше катастрофално за „волчицата“ – Ерик Ботхајм го комплетираше хет-трикот и имаше две асистенции за шокантна победа.

Тотенхем пак, во 78. минута прими гол од Максимилијан Витек за прв пораз во Европа и сега имаат тешка задача да изборат пласман понатаму во група со Витесе и Рен.