Top Sport

Гана го слави Мохамед Кудус

Гана дојде до првата победа на Мундијалот откако во голеада ја совлада Јужна Кореја со 3:2. Мохамед Кудус беше таличен за селекцијата на Гана, тој успеа во клучен момент да даде победнички гол, откако Корејците претходно надоместија два гола негатива. Но, напаѓачот на Ајакс, кој денеска беше двоен стрелец, погоди за победа во 68.минута од натпреварот.

dobivaj vesti na viber

Гана поведе со 2:0, со головите на Мохамед Салису и на Мохамед Кудус во првиот дел. Потоа следеше период на Јужна Кореја и израмнување со двата гола на Гу-Сунг Чо, во 58. и во 61.минута.

Сепак, на крајот Мохамед Кудус им пресуди на Корејците и донесе прв триумф за Гана на Светското првенство.

Scroll to Top