Top Sport

Годишнина од смртта на Диего Марадона

Пред точно една година почина еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Иконата на аргентинскиот фудбал, почина од срцев удар на 60-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Во кариерата настапувал за Аргентинос јуниорс, Бока јуниорс, Барселона, Наполи, Севилја и Њуелс Олд Бојс.

Марадона има статус на божество во Неапол и Аргентина. Со Наполи ја освои Серија А, а Аргентина ја однесе до светската титула во 1986 година. Во историјата е запишан неговиот настап во четврт-финалето против Англија, кога постигна еден спектакуларен и еден гол кој е познат како „Божја рака“.

Кариерата му ја уништи употребата на наркотици.

Во чест на Марадона, стадионот на Наполи го носи името „Диего Армандо Марадона“.

tải sunwin

sun win

game sunwin game bài sunwin sunwin tài xỉu

tải sunwin apk tải sunwin apk game sunwin

sunwin.apk mới nhất sunwin tài xỉu tải sunwin apk

Scroll to Top