Top Sport

Халанд може да замине од Сити за сума од 200 милиони евра

Норвешкиот интернационалец Ерлинг Халанд ова лето го засили Манчестер Сити, но другите европски великани уште отсега планираат да го купат во наредниот период. Најзаинтересиран се чини дека е Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Откриени се двете откупни клаузули во договорот на Халанд со „граѓаните“.

Првата откупна клазула може да биде активирана во 2024 година, тогаш Халанд може да замине ако некој клуб за него плати 200 милиони евра.

Втората клазула важи една година подоцна и за неа откупната клазула е 175 милиони евра. Англиските закони не дозволуваат класична откупна клазула, но тие се поврзани со одреден ефект на теренот, а поставените услови за Халанд се лесно остварливи.

tải sunwin

game bài sunwin sunwin web tải sunwin apk

sun win

sun win

tải sunwin

Scroll to Top