Top Sport

Преполовена казната на Шкендија – ќе игра два меча на 100 километри оддалеченост од Тетово

Македонскиот фудбалски клуб Шкендија ќе игра два натпревари како домаќин надвор од Тетово (100 километри), со што е преполовена казната од четири меча суспензија на Градскиот стадион во Тетово како резултат на инцидентите што се случија во минатиот шампионат на дербито против Шкупи. Ова откако раководството на Шкендија се жалеше на претходната одлука на Дисциплинската комисија на ФФМ.

dobivaj vesti na viber

Новата одлука е двојно помала – Шкендија ќе треба да одигра два натпревари како домаќин 100 километри надвор од Тетово и ќе треба да плати парична казна од 5.000 евра.

Теренот на Шкендија беше суспендиран по дербито (0-0) против Шкупи што се одигра на Градскиот стадион во Тетово на кое се случија низа инциденти. Актерите беа гаѓани со тврди предмети од трибините, а имаше и навредливи скандирања.

Scroll to Top