Top Sport

Хердман провоцира: Одиме да ја еб..е Хрватска

Селекторот на Канада Џон Хердман со одбрани зборови им се обратил на своите избраници по поразот од Белгија (1:0) на отворањето на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Канада по 36 години повторно е дел од планетарната смотра. Против Белгија, Канаѓаните доминираа, но не успеаја да постигнат гол. На крајот доживеаја незаслужен пораз.

„Само им ја покажав статистиката. Им кажав дека припаѓаат овде и дека сега одиме да ги еб..е Хрватите. Така е наједноставно. Тоа е нашата следна мисија“, им рекол Хердман на своите играчи.

Канаѓаните имаа 21 удар наспроти деветте удари на Белгијците, но решавачки беше голот на Миши Батшуаји во 44. минута.

Scroll to Top