Top Sport

Импресивни партии на Јокиќ и Дончиќ

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ уште еднаш го воодушевија кошаркарскиот свет. Двајцата беа блиску до трипл-дабл со 39+ поени. Дневер, по едно продолжение ја победи Оклахома 131:126, додека Далас доживеа пораз во Кливленд 112:125.

dobivaj vesti na viber

Јокиќ го предводеше Денвер со 39 поени, 10 скока и девет асистенции. Актуелниот МВП, од поле шутираше 11/15, погоди 16 од 18. слободни фрлања. Голема помош доби од Арон Гордон (33 поени) и Словенецот Влатко Чанчар (19 поени).

Вообичаено најефикасен во редовите на Оклахома беше Шај Гилџес-Александер со 31 поен, 11 скока и седум асистенции.

Дончиќ игра во неверојатна форма од почетокот на сезоната, но не може сам да го носи тимот на Далас. Маверикс имаат девет победи и осум порази.

Во Бостон, Словенецот забележа 42 поени, осум скока и девет асистенции. Улинокот на Дончиќ го поништија најдобрите играчи на Бостон: Џејсон Тејтум (37 поени, 13 скока) и Џејлен Браун (31 поен).

Одлични натпревари, изминатата ноќ, за своите тимови одиграа Хрватот Бојан Богдановиќ и Босанецот Јусуф Нуркиќ.

Детроит Пистон славеа на гостувањето кај Јута Џез со 125:116. Богдановиќ против својот поранешен тим постигна 23 поени.

Портланд без Демијан Лилард немаа шанси во Кливленд. Кавалирс победија со 114:96. Јусуф Нуркиќ за Портланд имаше учинок од 22 поени и шест скока.

Scroll to Top