Top Sport

Хунтелар: Тука сум да помогнам Шалке да остане во Бундеслигата

Ветеранот Клас-Јан Хунтелар се врати во Шалке во обид да му помогне на гигантот од Гелзенкирхен да опстане во Бундеслигата, враќајќи се на местото каде што постигна 126 гола во 240 натпревари во седум сезони од 2010 до 2017 година.

37-годишниот Хунтелар доаѓа како позајмен фудбалер од Ајакс, за да помогне на Шалке, кои се на последното место на табелата со седум поени од 16 натпревари. Келн се пет поени пред нив на местото кое носи бараж за опстанок, додека Арминија Билефелд е два поени подалку на безбедното место.

„Мора да победуваме на мечеви и да постигнуваме голови. Сакам да помогнам клубот да остане, бидејќи Шалке мора да биде во Бундеслигата“, изјави Хунтелар.

Хунтелар имаше 7 гола во 11 меча за Ајакс оваа сезона, но го загуби стартното место откако Себастиен Але пристигна од Вест хем. Холанѓанецот, со прекар „Хантер“ кај фановите на Шалке, во 2011/12 беше најдобар стрелец во лигата со 29 гола во 32 меча, а имаше вкупно 48 гола во 48 меча во сите натпреварувања за Шалке да го освои ДФБ купот и да заврши на третото место на табелата.

Scroll to Top