Top Sport

Канадскиот селектор призна за пцовката кон Хрватите

Фудбалската репрезентација на Канада по долго време се најде на Мундијалот, а во првото коло загуби од Белгија со 1:0. По натпреварот, пак, вниманието на светската фудбалска јавност беше насочено кон она што наводно им го рекол на своите играчи селекторот на канадската репрезентација Џон Хердман.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека ќе ги „е*ат“ Хрватите во второто коло од групата Ф.

Секако, тоа предизвика многу врева, а Хердман ги потврди овие зборови.

„Одлично прашање. Да, го кажав тоа. Кажувате такви работи во моменти на страст за да го инспирирате вашиот тим. Кога ме прашаа што сум кажал во кругот меѓу играчите, јас одговорив искрено“, рече Хердман. Потоа и појасни:

„Немаше тука недостаток на почит кон хрватскиот народ и хрватската репрезентација. Добро разбирам каде сме. Ние сме на светската сцена, но го достигнавме највисокото ниво и се обидувам да ги убедам играчите да бидат бестрашни, да покажат се што знаат“, изјави канадскиот селектор.

Scroll to Top