Кинески репрезентативци го наместиле мечот со Иран?

Скандал ја тресе фудбалската репрезентација на Кина, откако властите покренале истрага против четворица фудбалери. Кинезите ги истражуваат сомнежите дека некои репрезентативци го наместиле резултатот на натпреварот против Иран (0:3) одигра во рамките на четврт-финалето во Купот на Азија.

Кинеските медиуми пишуваат дека под истрага се дефанзивците Ши Ке и Фенг Џиаотинг, односни играчите од редот за врска Ву Џи и Хао Јунмин. Наводно овие четворица пред натпреварот со Иран во голема сума на пари се обложиле на победа на Иран.

Репрезентативците на Иран головите во четврт-финалето ги постигнаа во 18., 31. и 91.минута.

Интересно, селекторот Марчело Липи кој по натпреварот поднесе оставка, во првото полувреме од игра извадил двајца од четворицата фудбалери против кои се води истрагата. Ву бил заменет во 25.минута, а три минути подоцна играта ја напуштил и Фенг.