Криза кај „сините“? Саутемптон со камбек за голема победа над Челси

Саутемптон со 2:1 ги совлада Челси на „Сент Мерис“ за да му го нанесе вториот пораз на тимот на Томас Тухел во само пет кола во новата сезона од Премиерлигата, најавувајќи „мини-криза“ на „Стемфорд Бриџ“ по бурниот преоден рок, во кој можеби уште ќе се активни до четврток.

А, работите, почнаа одлично за Челси – Рахим Стерлинг во 23. минута покажа дека не го загубил осетот за гол, снаоѓајќи се најдобро во шестнаесетникот за водство на гостите. Но, тимот на Ралф Хазенхитл се врати до крајот на полувремето. Белгиецот Ромео Лавија израмни само пет минути подоцна, за Адам Армстронг во финишот на полувремето да го комплетира пресвртот за 2:1.

Дали ситуацијата на Челси новиот газда Тод Бели ќе ја решава со „панично“ купување до крајот на преодниот рок, останува да се види.