Митровиќ со нов гол, Фулам со нов триумф!

Лудата голгетерска серија на српскиот напаѓач на Фулам, Александар Митровиќ продолжи откако тој вечерва постигна гол за да помогне неговиот тим да стигне до 2:1 победа над Брајтон, што беше негов петти гол во пет кола во Премиерлигата.

Митровиќ претходно постигна два гола против Ливерпул, еден против Брентфорд и еден против Брајтон, и само не беше стрелец против Вулверхемптон, меч во кој промаши пенал. Митровиќ го отвори резултатот во 48. минута, за само седум минути подоцна Луис Данк да си постигне автогол за 2:0. Брајтон ја вратија неизвесноста во 59. минута, кога Алексис Мекалистер постигна гол од пенал за 2:1.

До своја втора победа оваа сезона не успеа да стигне и Кристал Палас на Патрик Виера, откако неизбежниот Вилфрид Заха ги донесе во водство против Брентфорд во 59. минута, за Јоан Виса во 88. минута да израмни на 1:1.