Куп на Македонија: Вардар само со реми со Македонија, другите фаворити сигурни

Првите мечеви од осминафиналето на Купот на Македонија донесоа очекувани резултати во кои фаворитите направија предност пред реваншот, освен Вардар, кој одигра само 1:1 со Македонија Ѓорче Петров и го чека тежок втор меч.

„Црвено-црните“ можеа да одат на реваншот и со пораз, откако Кировски го шокираше фаворитот уште во 14. минута, пред во 72. минута, вардарци да израмнат на 1:1 преку Лира.

Академија Пандев, лидерот во Првата лига, покажа дека сериозно ќе оди на двете титули оваа сезона, откако со 6:2 ја совлада Брегалница во Штип, додека гостински победи остварија и Работнички над Тиквеш (0:1), Беласица над Пелистер (0:2) и Силекс над Скопје (0:2). Шкендија со 2:0 во Тетово го совлада најголемото изненадување на Купот, амбициозниот Кит-Го од Пехчево, кој во претходното коло го елиминираше Шкупи.