Кваљарела со два гола, Италијанците го „начекаа“ Лихтенштајн, Данците со луд пресврт во Швајцарија (видео)

Италија стигна до рутинска 6:0 победа над аутсајдерот Лихтенштајн, во меч во кој ветеранот Фабио Кваљарела постигна два гола од пенал за „аѕурите“, додека Шпанија без својот селектор Луис Енрике стигна до 2:0 победа на гостувањето кај уште еден аутсајдер, Малта во квалификациите за Европското првенство во 2020 година.

Покрај двата гола на Кваљарела во листата на стрелците повторно се запиша и тинејџерот на Јувентус, Моисе Кин, како и Сенси, Верати и Паволети за втора победа по таа над Финска (2:0) во обновениот состав на селекторот Роберто Манчини.

И Шпанија стигна до очекувана победа на гостувањето на Малта, откако критикуваниот Алваро Мората постигна два гола во отсуство на Луис Енрике, откако селекторот остана во Шпанија поради „лични причини“.

Босна и Херцеговина пак, имаше фуриозен старт на „Билино поље“ во Зеница за да поведе со 2:0 против Грција со головите на Пјаниќ и Вишќа, но затоа имаа кошмарно второ полувреме во кое Пјаниќ доби црвен картон, а Грција успеа да се врати за 2:2 реми.

Интересно беше и во Базел, каде што Швајцарија имаш прво поведе со 3:0 против Данците со головите на Фројлер, Џака и Емболо, пред гостите во последните 10 минути да постигнат три гола и да обезбедат поен.

Луд меч одиграа и нордиските ривали Норвешка и Шведска (3:3). Домаќините имаа 2:0 водство пред Швеѓаните да направат пресврт и да поведат со 3:2, пред Норвешка да спаси поен со гол во 97. минута.