Top Sport

Лацио го расипаа враќањето на Инзаги за прв пораз на Интер оваа сезона

Лацио стигна до пресврт 3:1 победа над Интер во дербито на 8. коло во Серија А, така расипувајќи му го враќањето на тренерот Симоне Инзаги во Рим, и во исто време нанесувајќи им го првиот пораз на актуелниот шампион.

Првиот дел од мечот беше одбележан од пеналите – Интер дојде во водство уште во 12. минута со гол од белата точка на Иван Перишиќ, пред Лацио да израмнат во 64. минута исто така со удар од белата точка на капитенот Чиро Имобиле.

Трите поени за тимот на Маурицио Сари ги обезбеди Фелипе Андерсон во 81. минута од мечот, по што се случи огромна мешаница која заврши со повеќе жолти картони бидејќи тој не застана на време поради повредениот играч на Интер.

Сергеј Милинковиќ-Савиќ во 91. минута го постигна и третиот гол со кој Лацио е на петтото место на табелата со 14 поени. Интер остануваат трети со 17 поени, зад Милан со 19 и лидерот Наполи со максимални 21 по седум кола.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Scroll to Top