Top Sport

Лајпциг го понижи Шалке и се доближи до Баерн

Лајпциг беше убедлив на гостувањето во Гелзенкирхен и го декласира Шалке со 1:6. Сега тимот на Марко Росе има три бода негатива во однос на лидерот Баерн Минхен кој вечерва игра против Келн.

dobivaj vesti na viber

Сѐ беше решено по првите 45 минути кога Лајпциг обезбеди предност од 0:4. Андре Силва постигна два гола, а погодија и Хенрикс и Тимо Вернер.

Во вториот дел, Соичиро Козуки го постигна единствениот гол за Шалке, а Дани Олмо и Јусуф Полсен ја заокружија „шестката“ за Лајпциг.

Scroll to Top