Top Sport

„Лажат од УЕФА, не натераа да го продолжиме натпреварот со Финска“

Напаѓачот на Данска, Мартин Брејтвајт, тврди дека УЕФА извршиле притисок врз и дека поради тоа го продолжиле натпреварот против Финска. Натпреварот одигран во Копенхаген, мина во знакот на Кристијан Ериксен, кој колабираше на теренот. Десет минути лекарите се бореа за неговиот живот, а потоа во стабилна состојба беше префрлен во болница.

Играчите на двете репрезентации беа во шок, заминаа во соблекувалните, а по еден час натпреварот продолжи и заврши со победа на Финска (0:1). Данците не успеаја да постигнат гол, иако имаа 23 удари кон голот на Храдецки и промашен пенал.

Брејтвајт, по вчерашниот дуел со Белгија, открил дека УЕФА ги натерала играчите на Данска да го продолжат натпреварот.

„Ериксен ни се јави откако заврши натпреварот. Ни кажа дека бевме фантастични. Пораката што ја испрати во нашата „Ватс ап“ група, јас ја читав додека одев кон соблекувалната“, рекол Брејтвајт.

Тој тврди дека нема вистина во она што го објавија УЕФА и Фудбалскиот сојуз на Данска, дека фудбалерите побарале натпреварот да продолжи.

„Сигурен сум дека ќе го добиевме тој натпревар, не примораа да играме по се она што се случи. Лажат кога велат дека ние побаравме натпреварот да се одигра, тоа е лага“.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. Watch Kindaichi Shounen no Jikenbo Episode 141

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Mrs. Sazae (https://animedao.nl/m/vkNX) Episode 2200

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Watch Fusé: Memoirs of a Huntress Episode Full

KissAnime Qiita: https://qiita.com/kissanimemx

Scroll to Top