ЛЕ: Елмас и Фенер „разбиени“ од Динамо, Милан минимално против луксембуршкиот аутсајдер (видео)

Динамо Загреб можеби пропушти идеална шанса да се натпреварува во Лигата на шампионите, но покажа дека ќе биде сериозен противник во Лигата на Европа, откако успеа со 4:1 да го „уништи“ турскиот Фенербахче, за кој нашиот Елиф Елмас беше стартер на „Максимир“.

Изет Хајровиќ постигна два гола, а Динамо со „атомски“ фудбал успеа да стигне до импресивна победа во групата Д, каде што се уште и Спартак Трнава и Андерлехт, промовирајќи се во прв фаворит за пласман понатаму.

Милан, на гостувањето во Луксембург не се прослави, откако дури во 59. минута, Гонзало Игуаин со многу среќа успеа да го совлада голманот на Дуделанж за 0:1 победа.

Во Разград пак, бугарскиот шампион Лудогорец имаше фантастично водство од 2:0 против Баер Леверкузен по првото полувреме, за на крајот да биде поразен со 2:3!

Арсенал, со Бернд Лено првпат на голот, немаше проблеми со украинската Ворксла, победувајќи со 4:2.