Лестер ја продолжи лузерската серија на Арсенал (видео)

Арсенал доживеа трет пораз во низа загрозувајќи си ги шансите за пласман во Лигата на шампиони, откако на гостувањето кај Лестер загубија со високи 3:0 во уште еден лош меч за „топчиите“, кои да потсетиме оваа сезона имаа низа од 22 меча без пораз.

Арсенал беа надиграни од тимот на Брендан Роџерс, а во првото полувреме останаа со 10 играчи по црвениот картон за Ејнсли Мејтленд-Најлс во финишот на првото полувреме, по што примија три гола во второто полувреме – два од Џејми Варди и еден од Јури Тилеманс.

Зачудувачки и покрај оваа лоша серија, Арсенал остануваат во борба за топ 4 пласман – тие се петти со 66 поени, еден помалку од Челси и два пред Манчестер јунајтед, два тима кои денеска се среќаваат на „Олд Трафорд“.