Top Sport

Луд меч во Неапол! Фиорентина со 2:5 по 120 минути за четврт-финале во Копа Италија

Фиорентина успеа да стигне до импресивна 2:5 победа на „Диего Армандо Марадона“ по многу драма, три црвени картони и 120 минути исцрпувачка игра, зада го елиминира Наполи на Елиф Елмас во осминафиналето на Италијанскиот куп.

Душан Влаховиќ ја продолжи голгетерската серија оваа година кога во 41. минута ги донесе Виола во водство, но Наполи бргу реагираа и во 43. минута Дрис Мертенс израмни на 1:1. Се веруваше дека Наполи има одлична предност кога голманот на Фиорентина, Бартоломеј Драговски доби црвен картон за бизарниот старт над Елмас во финишот на полувремето, но на крајот тоа не донесе ништо за „партенопеи“.

Во 58. минута од мечот, Кристијан Бираги по неуспешниот обид од слободен удар, постигна убав гол од далечина за изненадувачко водство на гостите со играч помалку. И Наполи остана со играч помалку, кога во 84. минута, Ирвинг Лозано доби црвен картон за еден брутален старт над Нико Гонзалез. Мечот потоа доби и брутална димензија, со многу дуели на теренот, за Фабијан Руиз во 92. минута да добие втор жолт картон и Наполи да играат со 9 играчи. И покрај ова, по еден очајнички обид на домаќините, Петања во 94. минута израмни на 2:2 за да примора продолженија.

Во продолженијата се почуствува дека Наполи игра со девет играчи, нешто што го искористи Лоренцо Венути во 105. минута од мечот и Кшиштоф Пјонтек со својот прв гол за клубот од Фиренца во 108. минута за 2:4, за Јусуф Малех да стави сол на раните на домаќините со гол во 119. минута за конечни 2:5.

Фиорентина во четврт-финалето ќе игра со Аталанта, која претходно со 2:0 ја елиминираше Венеција.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Mieruko-chan Episode 8

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2 Episode 5

free anime Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

4anime biz The Daily Life of the Immortal King 2nd Season

To Your Eternity

Scroll to Top