Лудница пред холандскиот класик, Ајакс пак победи на „Де Кујп“

Холандскиот „класик“, мечот помеѓу Феенорд и Ајакс, секогаш носи голема тензија меѓу навивачите на двата клуба, а овојпат не помогна ниту тоа што на „Де Кујп“ во Ротердам се играше пред празни трибини – поддржувачите на Феенорд направија хаос пред мечот да стартува.

Со факли и со друга пиротехничка опрема, навивачите на клубот од Ротердам го чекаа автобусот на Ајакс да пристигне на стадионот, а полицијата мораше да интервенира со користење на „водни топови“. Иако немаше навивачи на стадионот, тие поставија пиротехника покрај теренот, по што првите минути се играа во густ чад.

На теренот пак, Ајакс иако не покажа супериорност, си замина со три поени по 0:2 победата, кои привремено ги враќаат на првото место во Ередивизие. Третпат во последните два меча, Феенорд си постигнува автогол во големото дерби, откако Аргентинецот Марко Сенеси ја смести топката во својата мрежа во финишот на првото полувреме во 44. минута. Душан Тадиќ, кој неодамна го сруши рекордот на Лионел Меси со 36 асистенции во 2021 година, во 79. минута од пенал ја потврди победата.

Ајакс сега е прв на табелата со 39 поени пред ПСВ Ајндховен со 37 кои подоцна гостуваат на Валвајк, додека Феенорд се трети со 36 поени.