Герет Бејл не доби најдобро добредојде на „Сантијаго Бернабеу“, добивајќи свирежи и посебен банер во негова чест при 3:1 победата на Реал Мадрид над Реал Сосиедад, откако иако во клубот не сакаа да го коментираат неговото однесување на интернационалната пауза, навивачите го кажаа своето.

Бејл играше во двата квалификациски меча за Велс и по победата од 2:0 над Унгарија, славеше со знаме на кое пишуваше: „Велс, голф, Мадрид, во тој распоред“. Според неговиот агент, ова беше само добронамерна шега, но навивачите не мислеа така.

Кога тој влезе во 67. минута како замена за Родриго свирежите почнаа, како и секогаш кога ќе ја допреше топката, пред да биде пречекан со банер на кој пишуваше: „Родриго, Вини, Лукас, Бејл. Во тој распоред“.