Top Sport

Нема казни – нема расизам? Без дисциплинска постапка за Нејмар и Алваро

Случајот кој предизвика многу контроверзи во Франција, на крајот нема да донесе до дисциплинска постапка – Француската професионална лига (ЛФП) одлучи Нејмар и Алваро Гонзалез да не бидат подложени на дисциплинска постапка за нивната пресметка во дербито ПСЖ-Марсеј и покрај обвинувањата за расизам.

„По целосно разгледување на случајот, сослушувањето на фудбалерите и на клубовите, комисијата утврдува дека нема доволно докази за постапка“, се вели во соопштението на ЛФП, што значи дека двајцата ќе отслужат само суспензија од два меча за црвените картони.

Нејмар го обвини Шпанецот Алваро дека го навредувал на расна основа, нешто што фудбалерот на Марсеј го демантираше, а во исто време се појави и контроверзна снимка во која Нејмар на расна основа го навредува дефанзивецот на Марсеј, Хироки Сакаи.

Hundred (Dub) (https://animeplanet.cc/m/Xenm) Episode 12 at AnimePlanet anime planet mha

Watch Black Clover Episode 152 at website https://animeflix.nl dragon ball super animeflix

Scroll to Top