Top Sport

Њукасл подготви 50 милиони евра за Рафиња

Англискиот премиерлигаш Њукасл не се откажува од идејата да го доведе крилниот напаѓач на Барселона, Рафиња, во своите редови. Бразилецот и минатото лето беше желба на најбогатиот клун, но избра да замине на „Камп Ноу“.

Сепак, играчот таму нема статус на стандарден првотимец во плановите на Чави и се вели дека Каталонците се подготвени да ги слушнат сите понуди за него.

Њукасл има прилично силна сезона, стигна до финалето на Карабао Купот и има реални шанси да заврши на позициите во Топ 4 што би донеле пласман во ЛШ. Сепак, менаџерот Еди Хау веќе призна дека ќе бидат потребни повеќе инвестиции доколку шефовите сакаат клубот да продолжи да расте.

Њукасл се надева дека ќе може да го донесе Рафиња на „Сент Џејмс Парк“, откако подготви 50 милиони евра.

Од друга страна, Барселона треба да собере близу 200 милиони евра од летна продажба пред да може да донесе нови засилувања на „Камп Ноу“, па можеби ќе одлучи да го жртвува Рафиња.

Scroll to Top