Top Sport

Пјаниќ станува ноќна мора за Барселона

Шпанска Барселона сака да заработи од продажбата на босанскиот интернационалец Миралем Пјаниќ, но се чини нема да оди лесно, пишуваат доброупатените шпански медиуми. Заинтересирани тимови за него има малку, а цената е висока – Каталонците ќе бараат над 45 милиони евра.

Фудбалерот од средината на теренот за 60 милиони евра од Јувентус летоска премина на „Ноу Камп“.

Барса се наоѓа во сериозни долгови, а за наредново лето тимот предводен од Роналд Куман, на чело со старо-новиот претседател Жаон Лапорта има големи амбиции.

На листата на желби се Тијаго Алкантара, Кун Агуеро, па дури и Ерлинг Халанд, за кого заинтересиран е и Реал Мадрид.

Ако Барса го продаде Пјаниќ за помалку од 45 милиони, тогаш загубата ќе е над 15 милиони евра, а тоа во официјалната книга ќе се смета како губиток за наредните 3 сезони што за шпанскиот тим ќе направи повеќегодишен проблем кога станува збор за фер-плејот.

Пјаниќ сезонава одигра 28 меча со вкупно 1.275 минути, што ќе каже дека се на се одиграл 14 меча од по 90 минути.
На последните 5 меча не заигра ниту минута.

Според „Трансфермаркт“ Пјаниќ денес чини дури 22 милиони евра помалку за разлика од претходното лето.

ANIMEFLIX watch anime free: Watch Kuroko's Basketball 2 Episode 1

GoGoAnime steins gate gogoanime: Watch Attack on Titan Season 3 Episode 2 (https://gogoanime.be/m/rY1Q/ep-2)

Scroll to Top