Top Sport

Потоп за „Фармацевтите“, Ајнтрахт се врати за лудо реми со Фрајбург (видео)

Вечерните мечеви од 28. коло од Бундеслигата донесоа еден драматичен пресврт во Франкфурт, „потоп“ на Леверкузен на домашен терен, и едно реми без голови меѓу Вердер и Менхенгладбах.

Леверкузен со победа над Волфсбург можеше да се искачи на третото место во Бундеслигата, но наместо тоа им се случи вистинска домашна катастрофа од 1:4 од Волфсбург. Марин Понграчиќ им донесе водство на гостите во 43. минута, по што следуваа црни 11 минути во второто полувреме за домаќините, откако Арнолд, Штефен и повторни Понграчиќ ја сместија топката во мрежата на Лукаш Храдецки, пред домаќините да постигнат утешувачки гол преку Јулијан Баумгартлингер.

На „Комерцбанк арената“ во Франкфурт пак, домаќините губеа со 0:1 и 1:3 од Фрајбург, пред да стигнат до 3:3 со два гола за две минути во финишот на полувремето. Менхенгладбах, пак, полека го губи здивот во борбата за врвот на табелата, откако по 3:1 поразот од Баер минатото коло, одиграа само 0:0 кај претпоследните на табелата, Вердер.

БУНДЕСЛИГА, 28.КОЛО

Баер Леверкузен – Волфсбург 1:4

Ајнтрахт Франкфурт – Фрајбург 3:3

Вердер Бремен – Борусија Менхенгладбах 0:0

Борусија Дортмунд – Баерн Минхен 0:1

БАЕР Л.-ВОЛФСБУРГ

АЈНТРАХТ-ФРАЈБУРГ

ВЕРДЕР-БОРУСИЈА М.

Scroll to Top