Top Sport

Пред 17 години, „Сантијаго Бернабеу“ му аплаудираше на неверојатниот Роналдињо

Точно пред 17 години се случи нешто исклучително во вечното ривалство помеѓу Реал Мадрид и Барселона, кога на „Сантијаго Бернбеу“ аплаузи заслужи фудбалер на лутиот ривал, Роналдињо, по неговата маестрална игра.

dobivaj vesti na viber

Во еден од најпознатите мечеви во историјата на „Ел класико“ на 19 ноември 2005 година, илјадници навиваачи му аплаудираа на Бразилот, кој го збудали противничкиот голам Икер Касилјас. Тогаш на 25 години, Роналдињо дефинитивно беше еден од највозбудливите играчи, покажувајќи го тоа со фантастични два гола во кои ја „збудале“ силната одбрана на Реал Мадрид.

Самуел Ето најдобро го објасни мечот: „Кога погоди Роналдињо сите стоевме и не верувавме што се случува“, а самиот Роналдињо не знаеше дека добил аплаузи.

„Поради радоста за голот и прославата, не ги забележав дека аплаудираат. Секако, тоа беше посебно. Мал број на фудбалери добиле таква чест од навивачите на вашиот најголем ривал“, изјави Роналдињо.

Scroll to Top