Пулишиќ ги крена Челси против „чеканите“, Барнли излезе од зоната за испаѓање

Челси стигна до драматична 1:0 победа над Вест хем во лондонското дерби, додека Барнли со 1:0 го совлада Вулверхемптон за да излезе од зоната за испаѓање и да ги остави таму Евертон пред големото Мерсисајд дерби.

Челси не успеаја да искористат повеќе шанси, вклучувајќи го и пеналот на Жоржињо во 88. минута по фаулот над Ромелу Лукаку, но на вистинското место се најде Кристијан Пулишиќ во 90. минута за трет пораз на „чеканите“ во последните 5 меча со што си ги намалија шансите за европски пласман.

Голот на Матеј Видра во второто полувреме беше доволен Барнли да ја забележи втората победа едноподруго по отпуштањето на менаџерот Шон Дајч, за да се искачат на 17. место на табелата со 33 поени, два пред Евертон, кои сепак имаат два меч помалку.