Top Sport

Рахим Стерлинг ќе стане најплатен играч на Челси

Англискиот репрезентативец Рахим Стерлинг е многу блиску до преселба во Челси, кој сака да го ангажира за обештетување од околу 45 милиони фунти. Тој има уште една година од договорот со Манчестер Сити, а треба да стане најплатен фудбалер на „Стемфорд бриџ“.

dobivaj vesti na viber

Играјќи за Сити, Рахим Стерлинг освои 12 трофеи, вклучително и четири титули во Премиерлигата, а новиот сопственик на Челси, Тод Боли, го гледа неговото купување како можност да докаже дека лондонскиот клуб се уште е фактор на пазарот за најбогатите.

Стерлинг ќе биде најплатениот играч на Челси, со неделна плата од 300.000 фунти. Тоа би значело дека неговата годишна плата ќе изнесува 15,6 милиони фунти.

Scroll to Top