Top Sport

Тенисерките лесно ја преслушаа и Боцвана

Македонските тенисерки остварија уште една максимална победа (3:0) во Били Џин Кинг куп. Магдалена Стоилковска ја победи Челси Чаканјука со 6-3, 6-2, а потоа Лина Ѓорческа исто така во два сета го доби дуелот против Екуа Јури (6-1, 6-1).

dobivaj vesti na viber

Во игра на двојки, Магдалена Стоилковска и Лина Ѓорческа славеа со 6-1, 6-0 против Челси Чаканјука и Екуа Јури.

Утре македонскиот женски тениски тим ќе се сретне против Јужна Африка за битка во полуфиналето.

Фото: Игор Паневски

 

Scroll to Top