Top Sport

Роналдо го избрка тренерот? Ал-Наср го сменија Гарсија со Јеличиќ

Саудискиот клуб Ал-Наср го потври заминувањето на францускиот тренер Руди Гарсија, еден ден откако шпекулациите велеа дека постои конфликт со Кристијано Роналдо и на негово место го ангажираше Хрватот Динко Јеличиќ.

„Ал-Наср објавува дека главниот тренер Руди Гарсија си замина од клубот со взаемен договор. Бордот и сите во Ал-Наср му се заблагодаруваат за неговата работа во последните осум месеци“, се вели во кратката објава на тимот.

Вчера се појавија шпекулации дека Гарсија влегол во конфликт со Кристијано Роналдо, откако Португалецот беше бесен по 0:0 ремито со Ал-Феиха, наводно лут на тактичките одлуки на тренерот. Гарсија ги критикуваше своите играчи откако клубот падна на третото место на табелата во Саудиската лига.

На местото на Гарсија доаѓа Јеличиќ, поранешниот тренер на хрватската сензација Рудеш, кој досега работеше во академијата на саудискиот клуб.

Scroll to Top