Top Sport

Саудискиот принц повеќе пари дал за уметничка слика отколку за Њукасл

Принцот во Саудиска Арабија – Мохамед бил Салман го купи премиерлигашот Њукасл Јунајтед за 350 милиони евра и на тој начин стана најмоќниот човек во светот на фудбалот.

Младиот богат принц кој во 2017 година беше именуван за престолонаследник освен е сопственик на најскапиот и најлуксузен дом на планетава.

Во 2015 година искешира 270 милиони евра за дворецот на кралот Луј XIV кој се протега на 5.000 квадратни метри.

Во раскошниот дворец има 10 луксузни спални соби, библиотека, поседува вински подрум, внатрешни и надворешни базени, базен со големи риби, ноќен клуб, соба за медитација и одмор, кино, терен за сквош. Во дворецот има скапоцени уметнички слики, а посебно се издвојува делото на Леонардо да Винчи – „Salvator Mundi“.

Оваа слика саудискиот принц ја платил 400 милиони евра, повеќе отколку што даде за англискиот фудбалски клуб.

Покрај дворецот, Салман поседува и јахта долга 130 метри вредна 530 милиони евра.

Scroll to Top