Top Sport

Саудиските газди на Њукасл се инвеститори во компанијата која го купи Челси?

Газдите на Њукасл јунајтед, Саудискиот јавен инвестициски фонд (ПИФ), исто така се инвеститори во новите газди на Челси, „Клирлејк капитал“, создавајќи интересна ситуација на конфликт на интереси, тврди „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Според нивните извори, ПИФ има вложено милијарди фунти во „Клирлејк“, кои пак купи 60 отсто од Челси за 4.25 милијарди фунти од рускиот милијардер Роман Абрамович во најскапата продажба на спортски клуб во историјата. Од Челси тврдат дека во преземањето на клубот немало вклученост на саудиските партнери и дека не постои конфликт на интерес.

„Клирлејк“ ветија 2.55 милијари фунти инвестиции во Челси по преземањето кое го предводеше газдата на Лос Анџелес доџерс, Тод Бели, заедно со неговиот бизнис-партнер Маарк Волтер и швајцарскиот бизнисмен Хансјорг Вис. Америкнската компанија ракува со 60 милијарди фунти од 300 инвеститори, вклучувајќи ги и ПИФ, кои пак го купија Њукасл за 350 милиони фунти минатата година.

Scroll to Top