Top Sport

Се има, се може – Абрамович си купи супер-јахта од 605 милиони долари

Газдата на Челси, Роман Абрамович очигледно ужива во германските производи, откако по преземањето на Каи Хаверц и Тимо Вернер минатото лето, сега се појавија снимки од неговата нова супер-јахта, која се гради во пристаништето Бремерхавен.

Рускиот милијардер веќе е сопственик на „Еклипс“, јахтата која чини 669 милиони долари, но екстравагантноста ќе биде надмината со „Соларис“, опишан како најмоќната јахта на светот, на која ќе има осум нивоа и хелипад.

На јахтата од 140 метри ќе има 48 простории, дополнителен персонал од 60 луѓе и ќе може да патуваат 36 патници.

Нема шега!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Know Your Yachts (@thebestofyachts)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SuperYachtFan (@superyachtfan)

Scroll to Top