Селтик убедливи во Сараево, Звезда без муниција кај Судува (видео)

Селтик стигна до убедлива 3:1 победа на гостувањето кај Сараево, додека Црвена звезда одигра реми без голови на гости кај литванскиот Судува во првите мечеви од првото квалификациско коло во Лигата на шампионите.

Мирко Оремуш донесе водство за „бордо“ тимот на „Кошево“ во 29. минута, но само шест минути подоцна Мајкл Џонстон израмни за шкотскиот шампион. Во второто полувреме Одсон Едуар во 51. минута и Скот Синклер во 85. минута стрелаа за Селтик да направи убедлива предност пред реваншот во Глазгов.

Звезда на гостувањето во Литванија одигра 0:0, така што патникот во второто коло ќе се бара на „Рајко Митиќ“, додека косовскиот Фероникели со два гола во финишот на мечот обезбеди 2:2 реми кај Њу Сеинтс во Велс.