Top Sport

Сенегалците му оддадоа почит на „лавот кој никогаш нема да умре“, Папа Буба Диоп

Сенегалските фудбалери и навивачи не го заборавија легендарниот Папа Буба Диоп откако успеја да се квалификуваат за осминафиналето на Светското првенство на двегодишнината од неговата смрт.

dobivaj vesti na viber

„Лавовите од Теранга“ се во нокаут фазата првпат по 20 години, и капитенот Калиду Кулибали на својата капитенска лента го имаше бројот 19, кој Диоп го носеше во репрезентацијата, навивачите на трибините исто така го носеа овој број, а фудблерите по крајот на мечот му оддадоа почит на „Лавот кој никогаш нема да умре“.

Диоп, кој почина во Париз на 29 ноември 2020 по долго боледување, беше во сенегалската репрезентација последен пат кога ја поминаа групната фаза, постигнувајќи гол против тогаш актуелните шампиони Франција на првиот меч на шампионатот.

Scroll to Top