Top Sport

Шкендија со победа во Ѓорче Петров, Сандеј и Шкупи ја „торпедираа“ Струга

Шкендија стигна до 2:1 победа кај Македонија Ѓорче Петров во дербито на 15. коло во македонската Прва лига за трет триумф во низа, но лидерот Шкупи не дозволи изненадување и со четири гола во второто полувреме стигна до 4:0 победа над Струга за да остане на четири поени пред Академија Пандев и седум пред Шкендија.

Сидрит Гури ја донесе Шкендија во водство уште во 11. минута, а играта целосно се мени кога Филип Мишевски доби втор жолт картон во 25. минута оставајќи ги Македонија со играч помалку. Шкендија го искористи ова и во 77. минута преку Аденис Шаља зголеми на 2:0, а домаќините намалија преку нововлезениот Абу Камара во 83. минута.

Во Чаир пак, Струга до 55. минута изддржа за 0:0 со лидерот Шкупи, пред Сандеј Адетуџи да постигне хет-трик за 15 минути да го реши победникот.

Тиквеш ја продолжи мизерната серија на Работнички на три порази, по 2:0 победата во Кавадарци, Пелистер и Скопје одиграа реми без голови, додека Брегалница со 2:1 беше подобра од Борец.

Фото: ФК Шкендија

ПРВА ЛИГА, 15.КОЛО

Брегалница – Борец 2:1

Македонија Ѓорче Петров – Шкендија 1:2

Пелистер – Скопје 0:0

Шкупи – Струга 4:0

Тиквеш – Работнички 2:0

Standings provided by SofaScore LiveScore

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

watch animes AnimeFreak Dragon Ball (Dub)

stream anime online AnimeFreak Attack on Titan Final Season

Kiss x Sis (TV) Episode 8

AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

AnimeFreak One-Punch Man Episode 8

Scroll to Top