Top Sport

Соса нема да игра против Јапонија

Борна Соса утре нема да игра за хрватската репрезентација против Јапонија во осминафиналето на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Стандардниот лев бек е надвор од теренот поради вирус. Тестовите за корона покажаа дека тој е негативен, но Соса не се појави на последниот тренинг.

На прес-конференцијата, селекторот Златко Далиќ, објасни дека Соса бил исцрпен по натпреварот со Белгија бидејќи се пожалил на замор. Левиот бек на Штутгарт ги одигра сите три натпревари за Хрватска во досегашниот тек од СП.

Борна Баришиќ треба да го замени Соса во првите 11 на Хрватска. Јосип Станишиќ не беше присутен на денешниот тренинг поради повреда на мускулот.

Scroll to Top