Top Sport

ФИФА: Меси е далеку пред Роналдо

ФИФА, во екот на Светското првенство, индиректно се приклучи на вечната дилема, околу тоа кој е подобар Лионел Меси или Кристијано Роналдо.

dobivaj vesti na viber

Додека Аргентинецот во саботата го играше својот јубилеен 1.000 официјален натпревар против Австралија, ФИФА на својот Твитер налог, направи споредба помеѓу Меси и Роналдо.

Врз основа на статистиката може да се каже дека и двајцата се фантастични. Сепак, според оваа статистика, Меси сепак е далеку подобар од Португалецот во сите сегменти: бројот на голови, асистенции и освоени трофеи.

 

Scroll to Top