Top Sport

Турскиот репрезентативец е замената за Харт во Селтик

Селтик на крајот на сезоната ќе се раздели со голманот Џо Харт и според „Сан“ ќе го ангажира од Трабзон турскиот репрезентативен голман Угурџан Чакир.

Голамнот имал онлајн средба со менаџерот Селтик, Брендан Роџерс и наскоро ќе замине во Глазгов на финални преговори. Селтик, како што уверува британскиот таблоид, за 28-годишниот голман издвоил 8,75 милиони евра.

Договорот на Чакиру со бордо-сините истекува во јуни 2027. Сезонава одигра 33 натпревари во сите конкуренции, на десет успеа да ја зачува мрежата и прими 40 гола.

Scroll to Top