Top Sport

Велшкиот репрезентативец Брукс има рак на само 24 години!

Фудбалерот на второлигашот Бурнемаут и на велшката репрезентација, 24-годишниот Дејвид Брукс открива дека медицинскиот тим на Велшката фудбалска асоцијација му дијагностицирал рана фаза на Хоџкинова лимфома, рак на белите крвни зрнца, но очекува да има целосно опоравување.

Брукс, кој произлезе од фудбалската академија на Манчестер сити, дојде во Бурнемаут од Шефилд јунајтед во 2018 година за 11.5 милиони фунти, и се повлече од двата меча на Велс во квалификациите за СП, а последен меч за клубот му е на 29 септември.

„Ова е многу тешка порака за пишување. Ми беше дијагностицирана втора фаза на Хоџкинова лимфома и почнувам со третманот следната недела. Иако ова беше голем шок за мене и моето семејство, прогнозата е позитивна и сигурен сум дека бргу ќе се опоравам и ќе се вратам на фудбалот“, напиша Брукс на социјалните мрежи.

Хоџкиновата лимфома се развива во лимфниот систем, дел од имуниот систем на човековото тело и вообичаено се препорачуваат од две до четири рунди на хемотерапија. Брукс, инаку навивач на Манчестер јунајтед, се приклучи на Манчестер сити на седум години, пред како тинејџер да биде ослободен од договорот и да потпише со Шефилд јунајтед. Тој играше за Англија во У-21 репрезентацијата, но потоа играше за Велс, за кои има 21 настапи и беше дел од тимот кој играше на ЕУРО 2020.

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Website https://animefreak.ws: Watch The Prince of Tennis: The National Tournament Final animefreak Episode 7 anime freaks anime

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Watch Honkai Impact 3 ~ Lament of the Fallen Episode Full

https://animetv.cc 2 anime tv

Scroll to Top