Top Sport

(Видео) Лас Палмас по 35 години го победи Атлетико

Foto/ EPA

Атлетико Мадрид ја пропушти можноста да се искачи на лидерската позиција во шпанската Ла Лига. Во првиот натпревар од 12. коло загуби од Лас Палмас со 2:1. Ова е прва победа на Лас Палмас против Атлетико по 35 години.

Очекувано, Атлетико имаше повеќе шанси, но домаќините постигнуваа голови. Киријан Родригез прв ја погоди мрежата на Јан Облак во 51. минута, а Бенито Рамирез во 75. минута зголеми на 2:0.

Голот за намалување на водството на Лас Палмас го постигна Алваро Мората во 83. минута. Потоа Атлетико имаше две шанси, но резултатот остана ист. Атлетико против Лас Палмас ја прекина серијата од шест победи во првенството.

Атлетико остана на третото место со 25 бодови, додека Лас Палмас е деветти со 17 бодови. Реал и Џирона се лидери со 28 бода.

Scroll to Top