Барса првпат по пет години победи во Атина, Ефес не сопира! (видео)

Барселона со одличен пресврт успеа да стигне до 92:81 победа над Панатинаикос во „ОАКА арената“ во важен дуел во 25. коло од Евролигата, додека Анадолу Ефес продолжува да „гази“ во елитното европско натпреварување со триумф над Баерн на гости.

Панатинаикос имаше водство и од 11 поени, но тимот на Светислав Пешиќ се врати предводен од Алекс Абринес посебно во последната четвртина. Миротиќ со 20 поени беше најефикасен кај Каталонците, Хигинс додаде 17, а Абринес 13.

Анадолу Ефес, пак, и без Шејн Ларкин е недопорлив, стигнувајќи до 88:63 победа на гости кај Баерн Минхен. Црвена звезда имаше израмнето прво полувреме против моќната ЦСКА Москва, но на крајот потклекна во третата четвритна за „Армејците“ да слават 86:81.