Барселона со победа по продолженијата во Каунас (видео)

Во најинтересниот и најнеизвесниот меч од седмото коло на Евролигата, Барселона успеа по продолженија да слави со 88:85 над Жалгирис од Каунас.

Барселона водеше во текот на првите три четвртини, и имаа предност од 60:50, пред домашниот тим да има одлична последна четвртина и да биде израмнето на 76:76 по 40 минути игра. Каталонскиот клуб не ја загуби концентрацијата и на крајот победи со 88:85 за петта победа по седум кола.

За Барселона најдобар беше Кајл Кјурик со 15 и Анте Томиќ со 14 поени, додека кај домаќините најрасположен беше Арон Вајт со 21 поен.

Во другите вечерашни мечеви, Ефес со 78:62 убедливо го победи Панатинаикос, додека ЦСКА Москва славеше исто така убедлива 93:79 победа на гостувањето кај Баерн Минхен.