Top Sport

Евролигата ги откажа мечевите на руските клубови

Ситуацијата во Украина продолжува да има големо влијание на европскиот спорт, откако Евролигата реши да ги откаже трите мечеви во кои учествуваа руските клубови – денешниот меч помеѓу Баерн Минхен-ЦСКА Москва, утрешната пресметка Басконија-Уникс во Шпанија и Зенит-Барселона, меч кој е закажан в петок.

Барселона денеска одлучи да не патува за Русија за мечот со Зенит, додека Баерн Минхен побараа откажување на мечот со ЦСКА Москва, откако германската телевизија потврди дека ако мечот се игра нема да вршат пренос. Литванскиот Жалгирис, пак, објави дека веќе нема да игра со трите руски клубови оваа сезона.

Решение за остатокот на сезоната, доколку е возможно, ќе се бара понатаму.

Scroll to Top